Закрити всі вікна
Подiлитися екраном

Про проект

ВІДКРИТИЙ АРХІВ - інструмент довготривалого дослідження художніх практик, ініційований кураторами Лізаветою Герман та Марією Ланько спільно з художниками “Відкритої групи”. Онлайн-платформа openarchive.com.ua оприявнює метод кураторської роботи авторів проекту й водночас представляє її проміжний результат - профайли художників із біографією, вибраними творами, текстами та іншою інформацією.

 

Деревоподібна структура архіву наслідує характеру практики “Відкритої групи”. Її учасники є активними творцями спільнот як на мікрорівні (власне в самій групі, що потенційно може мати необмежену кількість учасників й існувати автономно), так і на макро- (через самоорганізаційні практики у містах, де вони живуть, й місцях, де бувають). З іншого боку, це також спроба уникнути кураторського імперативу та дозволити художньому середовищу окреслити себе стихійно (або закономірно).

 

“Відкрита група” як художнє утворення із безкінечно варіативним складом учасників є корінням дерева, а кожний художник, що вступає до неї - першою ланкою професійних (дружніх? сімейних?) рекомендацій. Окрема “гілка” зростає, доки черговий художник/-ця не називає того/ту, хто вже є учасником Відкритого архіву.

 

Профайл художника представляє стислий та, водночас, актуальний огляд його/її професійної практики:

  • базове CV
  • 5 подій (виставок, резиденцій, подорожей, особистих історій тощо), які мисляться самим художником/-цею як найбільш значимі й пам`ятні для власної творчої та життєвої біографії
  • 5 проектів, відібраних для архіву самим художником/-цею в діалозі з кураторами
  • відео-розмови, записані в ході зустрічей
  • репортажні світлини студій або робочих просторів
  • бібліографія та посилання на інші матеріали

Читати архів можна у декілька способів:

 

Перший варіант (Дерево) відображає послідовність рекомендацій художників, профайли яких є на даний момент готовими або знаходяться в процесі заповнення. Усі розділи профайлу художника відкриваються в окремих вікнах, які можна довільно розміщувати на екрані та комбінувати у власний спосіб, найбільш адекватний для індивідуального сприйняття інформації та візуального ряду.

 

Другий варіант (Алфавіт) - список доступних профайлів в алфавітному порядку. Кожний окремий профайл відкриває одразу всі розділи у вигляді суцільної стрічки, що є ближчим до традиційної структури портфоліо.

 

Третій варіант (Теґи) передбачає перегляд проектів художників відповідно до виявлених кураторами мета-зв’язків, як то приналежність певній традиції чи соціо-культурному контексту, метод роботи художників чи проблематика їхніх творів.  

 

Відкритий архів є живим процесом, який не має передбачуваної або бажаної кінцевої точки.

 

---

 

Про історію створення "Відкритого архіву" та інші проекти його засновниць можна прочитати в наступних інтерв'ю:

 

Заархивированное искусство: база современных украинских художников / Платформа, 27.06.2014

 

Кураторки Лізавета Герман і Марія Ланько: «В Україні подекуди більше свободи, ніж у Західному світі» / UFRA. Життя у Франківську, 02.03.2015

 

Лизавета Герман и Мария Ланько: "Художественная система — это череда взаимоотношений" / Art Ukraine, 23.10.2014

 

---


Ми вдячні дружній студії Perevorot за розробку онлайн-платформи та технічну підтримку проекту.

 

Окрема подяка піонерам кураторства Уолтеру Хоппсу та Віктору Мізіано за безкінечні приводи для дискусій про природу та сутність цієї практики. Зокрема, за їхні проекти “36 годин” і “Експериментальне дослідження”, що стали безпосередніми концептуальними передвісниками “Відкритого архіву”.


 

Партнери проекту:

 

Громадська організація «Арткульт фундація»

 

Фонд культурних ініціатив ArtHuss

 

Центр міської історії Центрально-східної Європи

 

Інституційний партнер проекту - Галерея Detenpyla

 

 

Контакти:

 

info@openarchive.com.ua